Наукова робота
Професорсько-викладацький склад кафедри активно поєднує викладацьку роботу із науковою діяльністю, що сприяє підвищенню рівня ефективності лікувального процесу, удосконаленню методів діагностики та лікування дітей із різноманітними соматичними та інфекційними захворюваннями, розвитку медичної науки, впровадженню передових форм навчально-методичного забезпечення підготовки фахівців, покращенню методики викладання тощо.
Основні форми наукової діяльності професорсько-викладацького складу кафедри:
виконання науково-дослідної роботи ;
організація та участь у всеукраїнських та міжнародних науково-практичних і науково-методичних конференціях;
стажування в медичних та навчальних закладах України та зарубіжних країн;
наукове співробітництво із медичними установами у формі проведення круглих столів, симпозіумів, конференцій, семінарів тощо;
підготовка дисертаційних робіт на здобуття наукових ступенів кандидата та доктора медичних наук аспірантами і викладачами кафедри;
написання підручників, навчальних посібників, монографій, конспектів лекцій, наукових статей тощо;
залучення студентів до наукової роботи.
Колективом кафедри за останнє десятиріччя отримано понад 10 патентів на винахід, а також 7 свідоцтв на раціоналізаторські пропозиції, опубліковано понад 600 наукових праць у журналах і збірниках статей у фахових виданнях, в тому числі індексованих у базі Scopus .
У травні 2024 року кафедра організувала і провела у змішаному форматі науково-практичну конференцію з міжнародною участю «Європейські стандарти діагностики та лікування найпоширеніших захворювань дитячого віку». З батьківського благословення професора Жешувського університету Артура Мазура, конференція стала доброю традицією українсько-польської співпраці. Видатні фахівці Польщі – професор Артур Мазур (Жешувський університет), професор Барбара Кроляк-Олейнік (Barbara Krolak-Olejnik, Вроцлавський медичний університет), професор Марія Вілінська (Maria Wilinska), професор Дорота Булсеєвіч (Dorota Bulsiewicz), професор Юстина Чех-Ковальська (Justyna Czech-Kowalska) (Варшава), професор Лівіо Провензі (Livio Provenzi, Університет Павії, Італія) поділилися своїми знаннями, науковим та практичним досвідом.
Викладачі кафедри та запрошені учасники під час конференції (2024 рік)
Пріоритетними напрямками роботи конференції були:
Актуальні та важливі питання неонатології
Удосконалення надання медичної допомоги дітям з інфекційними та неінфекційними патологіями
Інноваційні методи в діагностиці, лікуванні та профілактиці соматичних захворювань дитячого віку
Актуальні питання організації медичної допомоги дітям
Сучасні аспекти раціонального вигодовування дітей раннього віку
У рамках конференції відбулися два майстер-класи: "Діагностичні алгоритми у дітей з екзантемами: розбір клінічних кейсів" та "Початкова та реанімаційна допомога новонародженим".
Під час засідань заслухано й обговорено 28 наукових доповідей, представлено 8 постерних доповідей. У роботі конференції взяло участь понад 400 учасників з різних медичних закладів України.
У 2023-2024 роках асистент кафедри Анна-Марія Шульгай проходить міжнародне фахове стажування у міжрегіональній клінічній науковій групі проекту "LIFE18 ENV/IT/000460 Mother and Infant dyads: Lowering the impact of endocrine disrupting Chemicals in milk for a Healthy Life - Life-MILCH" в Університеті Парми (м.Парма, Італія). Дослідження вивчає вплив ендокринних дизрапторів в молоці та сечі матері, а також плаценті та сечі немовляти, на здоров’я дитини. Вивченням впливу даних хімічних речовин, що порушують роботу ендокринної системи на ріст і розвиток плода, допомагає виявити причини й прогресування багатьох захворювань не лише ендокринної, але й імунної, респіраторної, репродуктивної та нервової систем, що відкриває вікно можливостей спрогнозувати стан здоров’я та розвиток захворювань від дитячого до дорослого віку. Стажування в університеті Парми допоможе оволодіти новими методиками вивчення впливу ендокринних дизрапторів на стан здоров’я дітей, інтегрованими методиками нейророзвитку та нейротоксичності ендокринних дизрапторів на метаболічні зміни, новітніми методиками ідентифікації та вивчення епігенетичних маркерів захворювань на молекулярному рівні. Даний досвід відкриває можливість проведення та співпраці з італійськими науковцями у сфері педіатрії та нейроендокринології, та сприяє написанню наукових праць у співавторстві з італійськими науковцями.
У 2023 році доцент Фурдела В.Б. на Форумі пошуку партнерів за пріоритетним напрямком «Здоров’я» в рамках програми транскордонного співробітництва «Польща-Україна 2021-2027» представила 6 проектних пропозицій від університету:
«Розвиток транскордонного співробітництва в наданні допомоги родинам з дітьми з цукровим діабетом та ожирінням (розширення функціонування Шкіл діабету в прикордонних регіонах)»;
«Оцінка та менеджмент неонатального та батьківського стресу у відділеннях інтенсивної терапії новонароджених»;
«Ставлення до профілактичних щеплень мешканців України та громадян України, які проживають у Польщі – виявлення чинників, що визначають впевненість у щепленнях»;
«Використання телекомунікаційних технологій, що застосовуються при наданні медичної та реабілітаційної допомоги»;
«Покращення системи реабілітації в транскордонному регіоні»;
«Поліпшення доступності до ранньої діагностики, профілактики та лікування хвороб, які передаються кліщами серед груп ризику щодо кліщових інфекцій: працівників лісових господарств і парків, мисливців, фермерів, збирачів ягід та військових».
Доц. Фурдела В.Б. презентує проектні пропозиції на Форумі пошуку партнерів за пріоритетним напрямком «Здоров’я» в рамках програми транскордонного співробітництва «Польща-Україна 2021-2027» , м. Жешув (2023 рік)
Щорічно викладачі кафедри організовують та беруть участь у науково-практичних конференціях, які відбуваються у стінах нашого ВУЗу та інших навчальних закладах України та зарубіжжя, під час яких науковці, фахівці діляться як сучасними європейськими стандарти щодо діагностики та лікуванні педіатричної патології, так і своїми новими напрацюваннями.
У 2022 році професор Павлишин Г.А., доцент Сарапук І.М. та аспірант Сатурська У.В. представляли Асоціації неонатологів України на ХІІ Міжнародному конгресі Союзу європейських неонатальних і перинатальних товариств (12th International Congress of UENPS) , основною метою якого було удосконалення діагностики та лікування захворювань у новонароджених, оптимізація антенатального втручання на зменшення недоношеності, update європейських підходів щодо пологового залу. Вони представили результати кафедральної науково-дослідної роботи "Впровадження елементів нейро-розвиткового догляду для новонароджених різного гестаційного віку та їх катамнестичне спостереження"
Професор Павлишин Г.А., доцент Сарапук І.М. та аспірант Сатурська У.В. беруть участь у ХІІ Міжнародному конгресі Союзу європейських неонатальних і перинатальних товариств, м. Краків, Польща (2022 рік)
В рамках науково-дослідних робіт, що виконувались на базі кафедри, були науково обгрунтовані ряд прогресивних питань педіатрії, зокрема:
Професор Павлишин Г.А. запропонувала вирішення актуальної науково-практичної проблеми педіатрії – вдосконалення діагностично-лікувальної допомоги новонародженим з перинатальною інфекційною патологією та з порушенням адаптації шляхом впровадження алгоритму діагностики, клініко-лабораторних критеріїв прогнозування та нових підходів до лікування, на підставі створення концепції розвитку патологічного процесу, виявлення клініко-патогенетичних та морфологічних закономірностей з урахуванням особливостей процесів мембранодеструкції, імунологічної реактивності, метаболічної інтоксикації, структурно-функціональних змін лімфоцитів, морфологічного та морфометричного дослідження плаценти та тканин печінки дітей, які померли внаслідок перинатальної інфекційної патології. Були показані взаємозв’язки комплексної оцінки системи гомеостазу з виділенням патогенетичної гетерогенності імунологічних порушень, показників інтенсифікації мембранодеструктивних змін, метаболічної інтоксикації у новонароджених з інфекційною патологією з урахуванням перинатальних факторів ризику, морфологічного та морфометричного стану фетоплацентарного комплексу, структурної організації лімфоцитів периферичної крові. У своїй науковій роботі Галина Андріївна розробила диференційовані моделі багатофакторного прогнозування несприятливих наслідків у новонароджених з порушенням адаптації та у новонароджених з клінічними проявами інфекційної патології з летальним наслідком, що дозволили виділити групи пацієнтів для більш активного впливу на фактори ризику. Розроблений алгоритм клініко-лабораторної та морфологічної діагностики інфекційної патології у новонароджених. Також Галина Андріївна довела доцільність застосування в комплексному лікуванні новонароджених з інфекційною патологією серотерапії в поєднанні з препаратами метаболічного спрямування, антигомотоксичними засобами. Показано позитивний ефект застосування новонародженим з порушенням адаптації в ранньому неонатальному періоді метаболічної терапії та ентеросорбентів.
Під керівництвом проф. Павлишин Г.А. кандидатські дисертації захистили:
доц. Ковальчук Т.А., яка у своїй роботі вирішувала питання оптимізації шляхів моніторингу ювенільного ревматоїдного артриту у дітей різного віку,, підтвердила, що моніторинг перебігу ювенільного ревматоїдного артриту у дітей із використанням індексу DAS, оцінками функціональних порушень опорно-рухового апарату та якості життя з використанням опитувальників CHAQ і CHQ дає змогу оцінити ефективність базисної та протизапальної терапії, яку отримує хвора дитина, і своєчасно приймати рішення щодо її корекції.
доц. Сарапук І.М., яка працювала над визначенням прогностичного виходу негоспітальних пневмоній у дітей раннього віку на основі вивчення апоптичної активності та ендотелій-залежних факторів, досліджувала особливості лікування гемолітичної хвороби новонароджених, зокрема, застосування внутрішньовенного імуноглобуліну, вплив зовнішніх та внутрішніх чинників, інфекційних агентів, зокрема вірусів, позаклітинних та внутрішньоклітинних мікроорганізмів на реалізацію програмованої загибелі клітин;
доц. Козак К.В. , яка працювала над удосконалено методи ранньої діагностики метаболічного синдрому у дітей з надлишковою вагою тіла та ожирінням
Сковронська А.О., яка обґрунтувала корекцію метаболічних порушень при ураженнях нервової системи у новонароджених різного гестаційного віку;
Слободян О.І., який присвятив свою роботу обґрунтованню ранньої діагностики кардіоваскулярних уражень при артеріальній гіпертензії у дітей і підлітків:
За результатами НДР кафедри встановлено, що поширеність гіпертрофії міокарду лівого шлуночка серед підлітків з первинною артеріальною гіпертензією становить 7,3 % незалежно від статі. При надлишковій масі тіла або ожирінні поширеність гіпертрофії міокарду лівого шлуночка зростає вдвічі (до 15,8 %). Таким чином, надлишкову масу тіла або ожиріння можна вважати предиктором розвитку гіпертрофії міокарду лівого шлуночка. Поширеність ретинопатії у хворих на артеріальну гіпертензію підлітків складає 22,7 %. Ні стать, ні надлишкова маса тіла або ожиріння на епідеміологію ретинопатії не впливають. Окрім цього були верифіковані діагностично значущі маркери метаболічного синдрому у дітей з надмірною масою тіла та ожирінням. Застосування запропонованого алгоритму діагностики метаболічного синдрому сприятиме своєчасному виявленню метаболічних порушень у дітей з надмірною масою тіла та ожирінням задля обґрунтованого підходу до ведення такої групи пацієнтів і запобігання розвитку асоційованих захворювань. Отримані дані були представлені на X Конгресі педіатрів України.
На 5-му Конгресі Європейської академії педіатричних товариств (EAPS) у м. Барселона (Іспанія) були представлені результати використання показників окисного стресу й апоптичної активності нейтрофілів для діагностики ступеня тяжкості негоспітальної пневмонії у дітей раннього віку.
Доц. Фурдела В.Б. працювала над проблемою дитячого ожиріння, яке становить серйозну соціально-психологічну проблему, обумовлену низькою мотивацією до зниження і тривалої стабілізації маси тіла у дитини, її батьків, та є таким, що призводить до збільшення ризику розвитку серцево-судинних катастроф та рівня смертності від серцево-судинних захворювань у майбутньому. Метою дослідження було встановити поширеність ожиріння серед підлітків м. Тернополя. Обстежено 540 школярів двох середньоосвітніх шкіл м. Тернополя віком 9-17 років. Надлишкову масу тіла виявили в 11,1, ожиріння – 4,8, дефіцит маси тіла – 6,1 % підлітків. Аналіз результатів вимірювання артеріального тиску у школярів дозволив простежити залежність останнього від маси тіла обстежених. Так, у третини дітей з надлишковою масою тіла чи ожирінням зафіксовано лабільну артеріальну гіпертензію незалежно від статі, а гіпертензію І та ІІ ступеня виключно у хлопців з ожирінням (по 1,8 % відповідно). Лише у 44,5 % підлітків чоловічої та 33,3 % особин жіночої статі з надлишковою масою тіла чи ожирінням реєстрували нормальні показники артеріального тиску. Проведений кореляційний аналіз між рівнем артеріального тиску обстежених та їх антропометричними показниками дозволив встановити прямий зв’язок з масою тіла (r= 0,56, p<0,001), обводами талії (r= 0,39, p<0,001) та стегон (r= 0,5, p<0,001). Таким чином, поширеність надлишкової маси тіла та ожиріння серед підлітків міста Тернополя становить 11,1 та 4,8 %. У половини дітей з надлишковою масою тіла та ожирінням реєструється підвищений артеріальний тиск, що потребує ретельного моніторингу профільними спеціалістами з метою профілактики ранніх ускладнень захворювання.
В рамках міжкафедральної НДР “Клініка, епідеміологія Лайм бореліозу у жителів Тернопільської області” було проведено опитування студентів місцевих ВИШів. Студенти обох Тернопільських університетів розуміють ризик зараження такою інфекційною хворобою, як Лайм бореліоз не тільки в лісі, але і в садах, парках та сільській місцевості. Понад 16,5% студентів Національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка (ТНПУ) та Національного технічного університету ім. І. Пулюя (ТНТУ) з м.Тернополя оцінюють свої знання про Лайм-Бореліоз як мінімальні. Знання про належний спосоіб видалення кліщів, методи захисту від укусів кліщів (одяг, репеленти) повинні стати важливим елементом профілактичних заходів серед студентів у регіонах підвищеного ризику Лайм бореліозу та м. Тернополя.
На запрошення декана медичного факультету Жешувського університету, організатора «XXXV Zjazd Polskiego Towarzhystwa Pediatrycznego», dr hab., prof. Artur Mazur викладачі нашої кафедри у 2019 року взяли активну участь у роботі цього форуму. На форумі були представлені усні та постерні доповіді науковців Тернопільського національного медичного університету: «Kangaroo care with skin-to-skin contact and short-term outcomes for very preterm infants», «The glycemic state in ukrainian adolescents with overweight and obesity», «Metabolic disorders in adolescents with overweight and obesity», «Short and long-term impact of exposure to the main factors of environment on children with hypersensitivity in Ukraine», «Molecular genetic studies of gene polymorphism of β2-adrenoreceptors in children with bronchial asthma».
Делегація викладачів кафедри, які приймали участь у 35-му з'їзді педіатричного польського товариства, м. Жешув, Польща (2019 рік)
Аспірант Анна-Марія Шульгай представляє стендову доповідь на 35-му з'їзді педіатричного польського товариства, м. Жешув, Польща (2019 рік)
В рамках науково-практичних конференцій викладачі кафедри проводять майстер-класи для практичних лікарів міста і області.
Проф. Павлишин Г.А. під час науково-практичної конференції з міжнародною участю «Європейські стандарти діагностики та лікування ендокринопатій дитячого віку: імплементація в практику сімейного лікаря» (2019 рік)
Асистент Слива В.В. проводить майстер-клас з використання небулайзерів у дитячій практиці для педіатрів області (2019 рік)
Доц. Ковальчук Т.А. доповідає на науково-практичній конференції з міжнародною участю «Європейські стандарти діагностики та лікування ендокринопатій дитячого віку: імплементація в практику сімейного лікаря» (2019 рік)
Доц. Лучишин Н.Ю. доповідає на науково-практичній конференції з міжнародною участю «Європейські стандарти діагностики та лікування ендокринопатій дитячого віку: імплементація в практику сімейного лікаря» (2019 рік)
Результати своїх наукових досліджень та клінічні випадки викладачі кафедри педіатрії №2 щорічно представляють на університетських науково-практичних конференціях та конференціях, що відбуваються за кордоном.
Доц. Галіяш Н.Б. представляє стендову доповідь на науково-практичній конференції "Здобутки клінічної та експериментальної медицини" (2019 рік)
Доц. Фурдела В.Б. брала участь у 57 щорічному конгресі європейської асоціації дитячих ендокринологів «The 57th Annual ESPE Meeting», м. Афіни, Греція (2018 рік)
Асистент Слива В.В. бере участь у зустрічі Європейської академії алергології та клінічної імунології, м. Лондон (2017 рік)
За сприянням кафедри педіатрії №2 26 травня 2017 року підписана угода між Жешувським університетом та ТДМУ про співпрацю в напрямках педіатрії, неонатології, дитячої ендокринології
Ректор Жешувського університету (Польща) проф. Сільвестр Чопек, декан медичного факультету Жешувського університету проф. Артур Мазур на зустрічі з ректором ТДМУ проф. Михайлом Кордою (2017 рік)
Доц. Галіяш Н.Б. була учасником Національної конференції з глобальної ерадикації поліомієліту за підтримки ВООЗ (2016 рік)
Проф. Павлишин Г.А. та асист. Сарапук І.М. брали участь у міжнародній конференції з клінічної неонатології, м. Турин, Італія (2016 рік)
Проф. Павлишин Г.А. під час науково-практичної конференції "Здобутки клінічної та експериментальної медицини" (2015 рік)
Участь викладачів кафедри у міжнародній конференції, присвяченій вивченню поширеності бронхіальної астми та інших алергопатологій серед дитячого населення Польщі, України та Білорусі, м. Краків, Польща (2011 рік)
У 2018 році в рамках НДР “Комплексний підхід до контролю симптомів, безпосереднього і віддаленого прогнозу в умовах коморбідної патології в клініці внутрішніх хвороб та практиці сімейного лікаря” проведено обстеження 70 дітей у віці 4-14 років з діагнозом негоспітальної пневмонії. Визначення окисних модифікацій ліпідів та білків проводили в спільній пробі сироватки крові, в якій після осадження білків за допомогою 20% сульфосаліцилової кислоти надосад використовували для визначення продуктів перекисного окиснення ліпідів (ПОЛ), а осад – окисних модифікацій або карбонільних похідних білків (КПБ). Порушення стабільності ДНК визначали методом лужного осадження сироватки крові в 50 мМтрис-ЕДТА буфері рН 8,0, що містить 0,5% натрію додецил сульфат. Вміст ДНК визначали за допомогою барвника Hoescht 33342 за присутності 0.4 MNaCl, 4 мM натрій холату та 0,1 Mтрис (pH 9), для запобігання проникнення слідових кількостей натрію додецил сульфату у надосадовій рідині. Флуоресценцію реєстрували при хвилі збудження (ex.) = 360 нм та емісії (em.) = 450 нм одразу та через 15 хв інкубації в темряві. Вміст ДНК визначали за калібрувальною кривою, побудованою на комерційному зразку ДНК (Sigma) в діапазоні 1,5-25 мкг/мл та виражали як частку безбілкової форми ДНК до загальної кількості ДНК у клітині. Аналіз спонтанної окисної модифікації білків (ОМБ) сироватки крові у обстежених дітей виявив суттєві відмінності інтенсивності оксидативного стресу. Було виявлено, що різке посилення окислювальних процесів в результаті впливу інфекційного агента у дітей, хворих на позалікарняну пневмонію, при недостатній відповіді системи антиоксидантного захисту призводить до розвитку окисного стресу та зростання рiвня ОМБ і розривів ланцюгів ДНК, та свiдчить про початок зриву компенсаторних механiзмiв, що є одним з універсальних механізмів ушкодження тканин організму. Таким чином, ОМБ та посилення фрагментації ДНК є раннім маркером окисного стресу у хворих.
Доц. Ковальчук Т.А. провела дослідження, метою якого було вивчити поширеність ювенільної ортостатична дисрегуляції (ОД) та окремих її критеріїв серед дітей та підлітків із синкопе вазовагальної природи. Були обстежені 45 пацієнтів із вазовагальними синкопе (26 хлопців і 19 дівчат) та 41 здорова дитина (16 хлопців і 25 дівчат) віком 8-17 років. Ювенільну ОД діагностували за наявності ≥ 3 великих критеріїв, або 2 великих та ≥ 1 малого критерію, або 1 великого критерію та ≥ 3 малих критеріїв. Було встановлено, що поширеність ювенільної ОД у групі дітей із рефлекторними вазовагальними синкопе становить 44,4 % та є достовірно вищою у порівнянні зі здоровими дітьми. Найчастіше у таких пацієнтів спостерігаються часті головні болі (62,2 %), відчуття серцебиття та/чи задишка після незначного фізичного навантаження (40,0 %), блідість (40,0 %), складнощі при підйомі з ліжка (33,3 %), схильність до головокружіння під час стояння (28,9 %). Такі критерії ОД як схильність до зомління у стоячому положенні, що в тяжких випадках призводить до падіння, втомлюваність, закачування у транспорті та знижений апетит з одинаковою частотою реєструються у пацієнтів із вазовагальними синкопе та здорових дітей і підлітків. Ретельний збір скарг та анамнезу у дітей із рефлекторними вазовагальними синкопе дозволить своєчасно запідозрити їх ортостатичний ґенез.
Студенти також активно залучаються до роботи у науковому гуртку кафедри. Щорічно гуртківці беруть участь у міжнародних конгресах студентів і молодих вчених, де посідають призові місця.